Kiedy stosuje się szwy wchłanialne?

Z roku na rok medycyna idzie do przodu. Wymyślane są nowe rozwiązania i sposoby niwelowania bólu, przyspieszania procesów gojenia oraz przeprowadzania istotnych zabiegów, zarówno incydentalnych, jak i planowanych z dużym wyprzedzeniem. Podstawowe akcesoria chirurgów w obecnym czasie to m.in. nici chirurgiczne rozpuszczalne. Tym różnią się od tradycyjnych nici, że wchłaniają się do tkanki skórnej, więc nie trzeba ich później usuwać. Są to w pełni bezpieczne szwy biodegradowalne. Gdzie i kiedy znajdują one zastosowanie? Dlaczego ich używanie jest w wielu przypadkach rekomendowane? Na te oraz inne pytania odpowie poniższy tekst.

Szwy rozpuszczalne – komu dedykowane?

Szwy wchłanialne stosuje się zasadniczo w takich przypadkach, gdy okres podtrzymywania tkanek nie jest nadmiernie długi, czyli nie można ich zastosować w przypadku bardzo poważnych operacji np. sercowo-naczyniowych, po których długo dochodzi się do siebie. Nie zaleca się ich także w przypadkach, gdy po zabiegu potrzebna jest rehabilitacja. Szwy tego typu sprawdzą się jednak podczas zszywania ran ciętych w różnych obszarach ciała. Są polecane dla pacjentów stomatologicznych, u których konieczne jest szycie w obrębie jamy ustnej. Stosuje się je także często u dzieci, by zmniejszyć poziom stresu małego pacjenta. Tradycyjne szwy oznaczają bowiem konieczność ich zdjęcia i dodatkowej wizyty w szpitalu, zaś nici biodegradowalne pozwalają pominąć ten etap.

Szwy wchłanialne w ginekologii i urologii

Błyskotliwą karierę szwy rozpuszczalne robią w ginekologii i urologii. Można je m.in. zastosować u pacjentek po zabiegu cesarskiego cięcia. Są rekomendowane również przy laparoskopii. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie rany dość szybko się goją. Szwy powinny wchłonąć się od kilkunastu dni do kilkunastu tygodni. Jest to zależne od kilku różnych czynników:
– materiału z jakiego są wykonane nici;
– rodzaju wykonanego zabiegu i partii ciała, która podlegała szyciu;
– ogólnego stanu zdrowotnego pacjenta.

Nici chirurgiczne rozpuszczalne w stomatologii

Stomatologia to kolejna dziedzina, która bardzo chętnie korzysta z nici wchłanialnych. Wszelkie działania w obrębie szczęki oraz jamy ustnej muszą być wykonywane perfekcyjnie, ponieważ chodzi nie tylko o zdrowie danej osoby, ale także o jej wygląd. Twarz jest wizytówką człowieka, więc dąży się do uniknięcia wszelkich śladów pooperacyjnych, a szwy biodegradowalne doskonale temu służą, zapobiegając tworzeniu się blizn, jeśli szycie zostało wykonane prawidłowo.