Dziurawiec pospolity – zastosowanie w codziennym życiu

O tym, że ziołolecznictwo potrafi czynić cuda, doskonale wiedziały nasze babcie. Później zaufanie do siły przyrody nieco zmalało w społeczeństwie, które zachłysnęło się rozwojem farmakologii. Na szczęście tradycyjne metody wspierania organizmu wracają i coraz więcej osób sięga po wywary z roślin, by wspomagać prawidłowe funkcjonowanie swoich narządów. Jednym z korzystnych dla człowieka ziół jest dziurawiec pospolity. Jak działa? Sprawdź!

Dziurawiec pospolity – szerokie zastosowanie

Współczesny świat wyróżnia się życiem w biegu. Wszystko robimy w pośpiechu, przez co towarzyszy nam coraz więcej stresu. O tym mówi się z kolei, że jest on cichym zabójcą. Jego nadmiar ma wiele negatywnych skutków dla ludzkiego zdrowia. Zaburza sen, wywołuje kłopoty trawienne, destrukcyjnie wpływa na układ nerwowy, w tym powoduje depresje.

I właśnie na tych polach Dziurawiec zastosowanie znajduje dobroczynne. Jest to zioło całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu, a jednocześnie wykazuje szereg pozytywnych oddziaływań na niego. Jednym z nich jest wspieranie zasypiania i zapewnianie wysokiej jakości snu, który sprzyja regeneracji.

Nie tylko bezsenność można zwalczyć dziurawcem. Regularne spożywanie naparów z tej rośliny łagodzi także skutki depresji, dlatego warto ziele to włączyć do codziennej diety, kiedy borykamy się z problemami natury psychicznej, zaniżoną samooceną itp.

Na tym nie kończy się lista pozytywnych zastosowań dziurawca pospolitego. Jego właściwości docenią z pewnością osoby, które mają problemy z trawieniem, a także nadwagą. Dziurawiec pospolity wspiera pracę wątroby i układu pokarmowego, przyspieszając i regulując procesy trawienne. Dzięki temu do organizmu trafia wiele odżywczych substancji, a tłuszcz nie odkłada się z dużą łatwością.

Z pewnością włączenie do diety dziurawca sprzyja odchudzaniu, a także zapobiega występowaniu chorób wątroby.

Dziurawiec – kiedy zbierać to ziele?

Osoby, które chcą postawić na ziołolecznictwo jako bezpieczny i naturalny sposób wspierania pracy swojego organizmu, mogą się ucieszyć. Dziurawiec pospolity rośnie na łąkach, leśnych drogach oraz w wielu innych miejscach. Można go zatem zrywać i suszyć w dużych ilościach, bez konieczności kupowania gotowych produktów. Trzeba jednak wiedzieć, dziurawiec kiedy zbierać.

Należy zrywać młode, niezdrewniałe jeszcze pędy. Dlatego każdy, kto chce zaopatrzyć domową spiżarnię w to ziele, powinien udać się na łąki czy też do lasu w okresie od czerwca do połowy lipca, a z pewnością nie będzie miał problemu ze znalezieniem tej rośliny.