Zdrowie nerek na wyciągnięcie ręki – które suplementy pomagają, a które szkodzą?

Zdrowie nerek jest kluczowe dla zachowania dobrej kondycji całego organizmu. Kamienie nerkowe to bardzo nieprzyjemny problem, którego właściwie nikt nie chce doświadczyć. Czy wiesz, że niektóre suplementy diety mogą wpłynąć na ryzyko powstawania kamieni nerkowych? W tym artykule dowiesz się, które suplementy warto stosować, a których lepiej unikać, aby wspomóc zdrowie Twoich nerek.

O czym warto wiedzieć

Kamienie nerkowe to bardzo bolesna przypadłość, która spędza sen z powiek wielu ludzi. Chociaż ich powstawanie ma wiele przyczyn – w tym genetyczne uwarunkowania – dieta również odgrywa w nim znaczącą rolę. Co warto jeść, a czego unikać, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na kamienie nerkowe?

Przede wszystkim szczególną uwagę należy zwrócić na ilość spożywanego płynu. Dzienne zapotrzebowanie na wodę u dorosłych wynosi około dwóch litrów. Odpowiednie nawodnienie organizmu przyczynia się do rozpuszczalności substancji zawartych w moczu – co z kolei łagodzi powstawanie kamieni nerkowych. Warto zwrócić uwagę, że najzdrowszym wyborem jest czysta woda mineralna, unikajmy też słodzonych napojów gazowanych oraz słabych herbat i kaw.

Kolejnym ważnym elementem diety dla ludzi narażonych na kamienie nerkowe są produkty bogate w potas. Kwas cytrynowy, obecny w cytrusach, a także w żurawinie i borówkach, wpływa na zatrzymanie soli sodowej i wapnia w układzie moczowym, co ogranicza ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Warto również zadbać o odpowiednią ilość wapnia i magnezu w diecie – są one niezbędne w utrzymaniu właściwej równowagi wapniowo-magnezowej, co z kolei zapobiega powstawaniu złogów. Unikajmy natomiast potraw typu fast food oraz bogatych w białko zwierzęce – w nadmiarze wpływają negatywnie na procesy filtracji w organizmie i zwiększają ryzyko chorób układu moczowego.

Jakie suplementy warto stosować, a jakich unikać?

Chroń swoje nerki przed powstawaniem kamieni, stosując tylko te suplementy, które rzeczywiście Ci pomogą. Nie warto przedawkowywać witamin czy minerałów, gdyż większość z nich po prostu zostanie wydalona z organizmu.

Zioła na kamienie nerkowe to skuteczne rozwiązanie dla osób borykających się z problemem kamicy nerkowej. Zawarte w nich związki mineralne, takie jak magnez, potas i wapń, pomagają odkładaniu się kamieni nerkowych. Zioła te są także bogate w flawonoidy i przeciwutleniacze, które wspomagają regenerację nerek. Warto wypróbować zioła takie jak: mniszek lekarski, masłoszeń, czy pokrzywę.

Z drugiej strony należy unikać suplementów, które mogą zwiększyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Przykładem może być nadmierna suplementacja witaminy D3, która może prowadzić do nadmiernego wchłaniania wapnia, co z kolei może doprowadzić do tworzenia się kamieni nerkowych. Wysokie dawki białka zwierzęcego również mogą zwiększać ryzyko ich powstawania.

Pamiętaj, żeby stosować tylko te suplementy, które faktycznie Ci pomogą i zawsze konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii.