Przemysł obuwniczy zasypuje nas właściwie co miesiąc nową kolekcją. Buty, jakie się w nich pojawiają, są wykonane z różnych materiałów, które mają wpływ na wiele czynników, z których najważniejsze są wytrzymałość oraz komfort użytkownika.
Czy warto inwestować w drogie buty?
Poruszając temat zakupu drogich butów, należy najpierw przyjrzeć się temu, w jaki sposób dokonujemy zakupów odzieżowych oraz obuwniczych. Jeszcze kilka lat temu, kolekcje pojawiały się dwa razy do roku, obecnie mamy nową kolekcję niemal co tydzień lub w najlepszym przypadku co miesiąc.
Podobnie jest z naszymi zakupami. Bardzo często jest tak, że butów zakupionych w poprzednim sezonie, zwyczajnie już nie zakładamy w obecnym, bo lepiej jest dla nas kupić nowe. Skórzane damskie sandały dla przykładu, wydają się w takiej sytuacji zbytnim wydatkiem.
Czy fast fashion to jedyna droga?
Opisany wyżej trend ma nawet swoją nazwę, którą jest fast fashion. Wiele osób mu się poddaje, ale istnieje coraz większa grupa ludzi, która staje do niego w opozycji. Są to osoby, którym zależy na jakości, elegancji lub środowisku naturalnym.
Buty wykonane w trendzie slow fashion są zdecydowanie droższe, wygodniejsze oraz zdecydowanie trwalsze. Z tym wiąże się również to, że są bardziej ekologiczne. Jeśli bowiem zakupimy przykładowe skórzane damskie sandały, to zamierzamy w nich chodzić zapewne kilka sezonów, a nie tylko trzy letnie miesiące.
Jak slow fashion wpływa na ekologię?
Fast fashion to trend, który w niezwykle silnym stopniu niszczy środowisko naturalne. Nie chodzi w nim bowiem tylko o to, że kolekcje ubrań oraz butów pojawiają się częściej. Udało się w ludziach wykształcić nawyki, które polegają na kupowaniu ubrań jeszcze zanim poprzednie się zużyją. Często ludzie kupują rzeczy, których w zasadzie nie noszą, po to, aby za jakiś czas kupić kolejne.
Ma to swoje oczywiste implikacje. Pierwszą jest wyraźne pogorszenie jakości produktów. Drugą spadek ich ceny (aby można było utrzymać trend wzrostowy). Trzecią i najgorszą zwiększenie degradacji środowiska naturalnego. Wyprodukowanie ubrania niezależnie od jakości, z jaką jest wykonane, generuje z grubsza podobną ilość zanieczyszczeń. Jeśli więc zwiększamy drastycznie produkcję, ponieważ udało nam się nakręcić konsumpcję ponad miarę, głównie cierpi na tym środowisko naturalne. Lepiej jest dla natury, jeśli kupimy jedną parę butów lub sandałów ze skóry naturalnej i będziemy w niej chodzić przez cztery lata, niż co roku kupować tanie, ale szybko się niszczące buty.